korb1551
korb1551 korb1551
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost per ounce of a 2-lb 14-oz bag of wild rice being sold for $16.56?

Respuesta :

alexneedshelp2008
alexneedshelp2008 alexneedshelp2008
  • 22-04-2020

Answer:

36 cents for 1 oz of wild rice

Answer Link

Otras preguntas

In what sense did postwar atlanta symbolize the "new south"?
The explorer _____ accurately mapped the coasts of Europe and North Africa.   A. Ptolemy   B. George Airy   C. Marco Polo   D. Piri Reis
What do positive foreign relations between nations typically promote?
Why are the dietary fiber intakes of many north americans far below the recommended level?
What effect will firms enteringentering have on the market​ price? when firms enterenter​, a. market supply will increaseincrease​, decreasingdecreasing price.
Dan earns £9.10 per hour. How much will he earn for 5 hours work?
Electron corp. purchased proton corp. by buying all of its assets and ownership equity. this is an example of a(n) ________. a. joint venture b. divestm
How many sides does a regular (equal sides and equal angles) polygon have if each exterior angle measures 24°? # of sides =?
A customer`s total purchase comes to $7.75. The customer gives you a $10 bill, but you mistakenly key in $100. The register indicates the change is $92.25. How
Hi, can you help me. Critical Review Think about a novel that you have read recently. Write a review for your school newspaper that explains the most interestin