stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following choices has the correct spelling? A. gret O B. greet O C. grett O D. grret Please help
what of these factors should you consider in cross cultural communication? a:leader status b:marital status c:socioececonomic status d:gender
British Colonial America:Question 2 The Maryland colony was established primarily as a refuge for... Select one: German Protestants. former slaves. social outca
PLEASE ASAP PLEASE HELP 10 PTS
If water is at 26 degrees c and has a salinity of ____, its density is 1.023 g/cm3
Find the distance between (5, -4) and (-1, -2)
Match the simple sentences with the sentence patterns. Notice that the pronouns het take the place of nouns. Answers may be used more than once. 1.9) Marcello c
what are a Pharaoh's religious responsibilities.​
Find x so that (-5)^x+1 x (-5)^5 = (-5)^7pls help its urgent
Please help me solve