eglefelixp5k0fo
eglefelixp5k0fo eglefelixp5k0fo
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. Seven pounds of grapes cost $10.43. How much would 3 pounds cost?

2 Seven pounds of grapes cost 1043 How much would 3 pounds cost class=

Respuesta :

arianaparedes070 arianaparedes070
  • 21-04-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link
nour94
nour94 nour94
  • 21-04-2020
they would cost $4.47 because 10.43 divided by 7pounds is $1.49 and $1.49 times 3pounds is $4.47
Answer Link

Otras preguntas

a district in which all voters report to the same polling place called a
plz help me in this!!!!
one of the achievements of the Spanish exploration was blank
100 points to whoever can answer this question. What does 30 g equal in centigrams. Please show your work
one half of the students are girls.One third of the girls have long hair. What fraction of the students are girls with long hair? What percent of the students a
Why are state constitutions usually longer than the U.S. Constitution? A. Because each state constitution must include county and city documents B. Becaus
20 POINTS!!!!!!!! Olivia has a green backpack and a yellow backpack. She also has a blue pencil pouch, a red pencil pouch, and one black binder. Determine the d
The equation of a line in slope intercept form is y=mx + b where m is the x intercept
Find the domain and range of the relation: (-8,8),(-8,7),(-8,6),(-8,5). Then determine whether the relation is a function.
Here_____ the names of several people who could babysit for you. Which Form of the verb agrees with the subject of this sentence? A. Is B. Are