ajw1202cavs
ajw1202cavs ajw1202cavs
  • 22-07-2016
  • Mathematics
contestada

A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each

Respuesta :

2kilokaraj
2kilokaraj 2kilokaraj
  • 22-07-2016
So:
brush = comb+2

Total: comb + (comb+2) = 3.78 
2 * comb + 2 = 3.78  /-2
2 * comb = 1.78 /divide by 2
comb = 0.89

brush = 0.89 + 2 = 2.89
Answer Link
lina232323 lina232323
  • 23-07-2016
3,78-2=1.78
1.78/2=0.89
0.89+2=2.89
cepillo=2.89
peine=0.89
Answer Link

Otras preguntas

Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain
who was not free in medieval England
What is the difference between anus and ovary
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
Rewrite the following sentences to correct the dangling phrase? please I need help!!!!!!1) Sitting at the kitchen table,dinner was served. 2) Creating a load no
what word best describe chlorophyll
Which sentence does not contain any punctuation errors?  A.The smoothie recipe includes the following, frozen berries, yogurt, and vanilla extract.  B.The smoot
Maria is tossing a fair coin. She tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Maria tosses the coin an eleventh time, what is the probabilit
Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain
A test tube containing CaCO₃ is heated until the entire compound decomposes. If the test tube plus calcium carbonate originally weighed 30.08 grams and the loss