andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

Which value must be added to the expression x2 + x to make it a perfect-square trinomial?
Lucy wants to find out the number of frogs in a pond near her house. She catches 54 of them , puts the back in the pound. The next week, she catches 70 frogs.
. Which equation translates y = |x| by 8 units to the left?
Help please thanks if you do
NEED HELP ASAP!!!WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! during a fission reaction what subatomic particles are released from the atom that causes a chain reaction A. proton
1 Which of the following situations describes the use of an ATM? A Abby purchased an item and paid for it when the bill came in the mail. B Abby wrote out an am
the table shows the elevations of 6 cities in califorina. how many meters greater is the elevation of brentwood than the elevation of bombay beach .
Look at the area of the map indicated below. Which civilization developed in this part of the world during the classical era?
Karina is looking at a group of cells under the microscope. The organism has many cells, each with a cell wall and green chloroplasts. It has a nucleus and memb
Who can get this if you can ill give you an brain thingy and i do need help on this