valentinapaolarp valentinapaolarp
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar

Respuesta :

betty0216
betty0216 betty0216
  • 25-03-2020

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

What was the main reason the colonists resented the acts imposed by Parliament?
Why should you always finish reading difficult content? a. Difficult content is usually covered on the test c. Difficult content usually contains important voca
If 5 times the value of a number is increased by 3, the result is 28. What is the number?
Why did bacons rebellion collapse
Which best explains what would happen to the muscular system if the digestive system broke down? A. Oxygen would not be removed, and the muscles would not be ab
How is the process of fertilization in animals like the process that takes place in plants? A. A sperm cell and an egg cell combine to form an embryo. B. Sperm
the African savanna, more wildebeests are born than the environment can support. Which is most likely to happen over a period of years as a result? b)The chance
what is 5.50 x (20 + 18.50)?
Solve the following equations enter x-coordinate of the solution round to the nearest tenth 5y+2y=22 -2y+6y=3
In pigs, the allele for a wavy, rough coat (R) is dominant to the allele for a soft, fine coat (r). A rough coat boar and a soft coat sow mate. They produce sev