DaAilen9656 DaAilen9656
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Camryn went to the store to buy 2.5 pounds of grapes. She paid with a $10 bill and a $5 bill and recieved $3.93 as change. She also paid $1.12 in taxes. What was the cost for one pound of grapes before taxes? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 25-03-2020

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Who is Michaelis in the book "The Great Gatsby"
The length of a rectangle is 7 inches and the width is 2 inches. What is the ratio, using whole numbers, of the length to the width?
what is a word phrase for the expression r-31
Which of the following is equiangular and equilateral?A. rhombusB. squareC. rectangleD. parallelogram
Sarah wrote that (3^5)^7 = 3^12. Correct her mistake. Write an exponential expression using a base of 3 and exponents of 5,7,12 that would make her answer corre
Welsh language, literature,music,and culture are promoted at the festival.What is the complete predicate? Please help me! :)
Find the equation of the line that passes through the points (-800,200)and(-400,300).
What is 8.61 to the nearest tenth?
what is the ordered pair is the vertex of y=-|x+4|
What is 8.61 to the nearest tenth?