egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Let $f(x) = x^{10}-8x^8-8x^3+12x^2-5x-5$. Without using long division (which would be horribly nasty!), find the remainder when $f(x)$ is divided by $x^2-1$.
I need help with this may question
Lisa went on a 52 \text { km}52 km hike. She divided the distance traveled evenly over 44 days. How many meters did Lisa walk each day?
Which of the following is true about a system at equilibrium? a The concentration(s) of the reactant(s) is equal to the concentration(s) of the product(s). b No
Find the solutions of the form x=a,y=0and x=0 ,y=b for the following equations: 2x+5y=10 and 2x+3y=6. is there any common solution?
n MLA style, you refer to the works of others in the text of your own work by using what is known as __________ citation A. programmatical B. parenthetical C.
Which stage direction in a play indicates that more than one character leaves the stage at the same time? A. Soliloquy B. Exit C. Exeunt D. Aside E. Flourish
When antigens are administered to produce immunity, why are different routes of administration considered? a. Different routes allow the speed of onset of the a
Which of the following can be a phenotype?
9/25 ddivided by 729/1000