kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE ASAP PLEASE HELP PLEASE ASAP HELP ME PLEASE HELP HELP PLEASE PLEASE HELP HELP
What structure is specific to eukaryotic cells
An item on sale costs 25% of the original price. The original price was $55.
Prince Henry the Navigator promoted the study of navigation and sponsored several voyages along Africa's west coast. What country was Henry the Navigator from?
china under the Han dynasty and the Roman Emoire were similar in that both grew wealthy because they (A. Developed extensive trade networks) (B. Created classle
What items could scientists use to date a layer of rock
If you first climb up 3 rungs then down 5 rungs and then up 10 rungs to get onto The top rung how many rungs are on the ladder?
Mallory has 535 E-Mail messages in her Inbox. She sorts them evenly among folders labeled Family, Friends, Work, School, and Recipes. If each folder began with
Write the first three terms of the series for which tn = 2(n+3). Find the number of terms of the series required to make the sum 228.
Who made a better argument about ratification? The federalists or the anti-federalists? Why?