rhardy6287
rhardy6287 rhardy6287
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?

Respuesta :

ejballet8 ejballet8
  • 24-03-2020

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

Answer Link
knorman363 knorman363
  • 24-03-2020

Answer:

$12.74

Step-by-step explanation:

2(4.55)=9.10

.8(4.55)=3.64

9.10+3.64=

$12.74

Answer Link

Otras preguntas

help me pls i cant solve this
Which is set to ring whenever the system temperature rises above –10° c. What Fahrenheit value should you write on the label?
need help on solving problems with comon tangents
[tex] \frac{3}{10} [/tex] x -y = -3 what is this in standard form
Please help! A country may prefer that localized economies play a large role in its economic policies because localized economies: A.reduce environmental risk
HELP WITH BOTH QUESTIONS SUPER CONFUSED!
¿Nos conseguiste las revistas? Sí, __ conseguí. ¿Le trajiste los refrescos a Roberto? Sí, ___ traje. ¿Le compraste la comida a Elena? Sí, ___ compré. ¿
What kind of knowledge and skill is needed to transfer ideas about sound and emotion from one person to another? What do you already know that would help you ge
Question 5 two factory plants are making tv panels. yesterday, plant a produced twice as many panels as plant b. five percent of the panels from plant a and of
What is the value of the expression 2 point 8 multiplied by 10 to the power of 7 over 1 point 4 multiplied by 10 to the power of 3? 2.0 ⋅ 104 2.0 ⋅ 1010 1.4