laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE PLEASE HELP ON THIS !!
Need help on this one too asap
While reading a poem you should ?? A) explain what you have learned b) identify details and organize ideas c) Predict what you will learn
Simplify: (sin Θ − cos Θ)2 + (sin Θ + cos Θ)2 options are 1 2 sin2 Θ cos2 Θ
CONSIDER THIS SCATTER PLOT
Why dose earth movement affect time and season
Jonathan found a strange piece of metal. He took it to a science lab and found that the metal is 37.5% gold and 62.5% nickel. What is the ratio of gold to nicke
The floor of a theater was built in the shape of a hexagon. The interior angles of the hexagon are the same and one side is 8 meters long. How long is the perim
please help will give 30 points help now yes help
There are 7 people on the cycling team: Laura, Deidra, Noelle, Ramona, Karen, Peg, and Uli. Their coach must pick two of them to be co-captains. How many differ