nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

if f(x) is an antiderivative of g(x), then
find the quotient and simplify if possible q/7 ÷ q/26
All but one of the factors may cause an animal species to be placed on the endangered list. The factor that does not directly contribute to the endangered stat
The young Africans who attended schools abroad often came home eager for _______. A. independence B. peace with colonial leaders C. new agriculture
what best classifies dirt
During a thunderstorm Benjamin Franklin attempted to collect electricity from the air in a _____. key kite Leyden jar milk jar
Please make it a full answer cuz well that only makes sense.... What action by Congress allowed President Johnson to expand the war in Vietnam? Why? What
Describe the differences in marriage and family that are linked to class, race, gender and personal choice.
Zoe has two slice of pizza and she measure the angle they make with a protractor. The first slice measures 33 the second slice measures 38 if she puts her slice
Why were the European nations mainly focused on the western hemisphere? 1)They needed to build up military bases for naval strength 2)They wanted the rich resou