selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

plz help!! Suppose the linear cost function C(x) = 6x gives the cost for buying x items. If the items are sold in packages of 10, and no one can buy more than 5
explain hydrocarbons as fue
What most fundamentally aided the spread of Enlightenment ideas from Europe to America? the high literacy rate in American colonies the availability of newspape
what month did Germany and the Nazi party fall?
What was fransis drake knowen for?
Take a look at the table of possible outcomes when a pair of fair dice is rolled. What is the probability that the sum of the numbers rolled is either even or a
What geographical feature first navigated by Magellan links the Atlantic and Pacific Oceans.
It is important to immobilize an injured limb in order to __________.
7 with tiny 2 on top-9+1 with little 3 on top
Relating to slavery what was the double standard facing menu for a nation's early leaders?