emelymonterroso3421 emelymonterroso3421
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 38 DVD movies for $874 . Give an estimate if the cost of each DVD movie?

Respuesta :

darvinj123p60frc
darvinj123p60frc darvinj123p60frc
  • 23-03-2020

Answer:

Each Dvd Costed 23$

Step-by-step explanation:

What You do is

874$ Divided By 38 Equels 23$ Each

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 23-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 38 DVD's = $874

Cost of 1 DVD = 874/38

                        = $ 23

To find the unit rate, divide the total cost by total number of items

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate. 12 books in 2 boxes books per box
Is ICSE tougher than CBSE syllabus?​
How do plants store energy
Por qué crees que el Faraón cambió de parecer cuando los israelitas salieron con dirección a la Tierra Prometida?
Please help me solve that question
how to complete this question?
Which field of study fits into the category of a social science? Ecology History Biology literature
3) What type of correlation would temperature and ice cubes have?
Write an equation to tell this story: We scored 9, 3, and 7 points. We need N points to reach 35.
What is 0.278 rounded to the nearest tenth?