hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

What were the most common methods that Nazis used to commit the mass murders at the killing centers?
True or False: In the fire service, the tendency is to send just the right amount of units to an emergency if the situation or circumstances are unclear.
A 10-year housing development project consists of constructing new houses in an unused area of Bristol. 290 houses are built in the third year and 395 in the si
What is the general range of width for human hair?
Soft pastels, ornate interiors, and sentimental portraits are all characteristics of the style known as a. classicalism. b. baroque. c. rococo. d. romanticism.
Grass is planted by seeding or: A) Strewing B) Sodding C) Hydroponics D) Silting
At the back of the cornea is a rather wide orbicular ring of very contractile muscles called the _____.
What is the goal of a thesis stateme a. to establish focus and make a claim b. to explain the author's point of view to the audience c. to act as evidence su
Which of the following best describes a fever that fluctuates considerably and never returns to the normal range?1) Steady fever2) Intermittent fever3) Hectic f
Standard pressure is 101.3 kPa, or 1 atmosphere (atm).A. TRUE B. FALSE