nathaliapachon6444 nathaliapachon6444
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

At the bake sale Jonah sold for cakes for $8 each and 36 muffins for $2 each what was the total amount in dollars that Jonah received from these sales

Respuesta :

sanchez03jas
sanchez03jas sanchez03jas
  • 22-03-2020
Guess that you spelling of for is four
4•8=32
And
36•2=72

32+72=104
Answer Link

Otras preguntas

5757565757577373+547464747
Differences between republic , democracy, oligarchy
According to Parsons (1998) there are numerous reasons it is important to measure procedural acceptability when determining which methods to use to deliver perf
Ariana has a large piece of fabric that she wants to use to make some scarves. The number N of scarves she can make is inversely proportional to the area a of e
What is the fourth step in the Scientific Method? a observe and question b propose a hypothesis c design and conduct an experiment d evaluate and share resu
a washer and dryer cost a total of $1023. the cost of the washer is two times the cost of the dryer. find the cost of each item.
B=6x+8, g=4x+12, value of x is
A Rhode Island company produces communion wafers for churches around the country and the world. The little company produces a lot of wafers, several hundred mil
During the current year, Witz Electric, Inc., recorded credit sales of $900,000. Based on prior experience, it estimates a 3 percent bad debt rate on credit sal
which function rule would help you find the values in the table? ​