claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Who formed the first united kingdom of Israel? Ramses, Saul, Solomon, or Moses.
The largest part of the brain is the:
Write a polynomial function of minimum degree with real coefficients whose zeros include those listed. Write the polynomial in standard form. 5, -3, and -1 + 3
Emily sold 144 boxes of cookies for a fundraiser. If she sold 80% of the total number of boxes sold for the fundraiser, how many total boxes of cookies were so
Which is the odd hormone insulin cortisol calcitonin glucagon?
Find the value of y in the similar figures below.
what percentage of girls played basket ball? graph shown below
sabiendo que a y b son paralelas halla sus medidas
the most common source of income is investments. A. True B. False
Please Who Can Help Me In This Exercise?