smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Hoover backed many government relief programs to relieve the Depression. True False
if the relationship between distance y in feet and x in seconds is proportional, which rate is represented by x/y=0.6?
Only 3 students in each event win medals at the track meet. If 9 students are running the mile, what fraction of them will win a medal?
An exclamatory sentence always ends in A. A period B. A question mark C. An exclamation point D. A period or an exclamation point
How does the ocean lose water to the air?
The High Point of Pres. Nixon's foreign-policy efforts was A. The defeat of the strategic arms limitation treaty with the Soviets. B. South Vietnam's surprise v
What are the physical properties of slime?
Amanda's jewelry box is in the shape of a cube that has 6-inch edges. what is the voulume of Amanda's jewelry box?
nucleic acids are composed of monomers called?
When does slime seem more like a solid and when is it more like a liquid?