smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

The belief that authority to rule comes directly from God is called
the anti-federalist party was in charge of writing the"federalist papers" . truefalse
the perimeter of a square is 4 times greater than the left of any sides determine whether perimeter of square proportional to the size of lift explained
one important difference between a myelinated and unmayelinated axon is
josh performs an experiment to see how different brands of fertilizer will affect the growth of tomato plants. the amount of sun, amount of water, & type of
what was the most important purpose of the pyramids
4+1/3x=5/12x-6 solve for x
How do u work this out
The Kp for the reaction below is 1.49 × 108 at 100.0°C: CO(g) + Cl2(g) → COCl2(g) In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm.
Veronica is mulching her front yard. the total weight of mulch varies directly with the number of bags of mulch. what is the rate of change?