janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

The science fair project s are set up on tables. There are 99 long tables used. Each long table holds 7 projects. The rest of the projects are set up on short t
“[T]o the victor belong the spoils of the enemy.” In this quotation, Senator William Marcy was comparing politics to
Jeffrey is taking a trip to Vine Valley. On Sunday, he was 40 miles from his hometown. He drives 240 miles per day. The total distance to Vine Valley is 12
There are 12 cookies.3 cookies fill a snack bag .How many snack bags can be filled.
Union membership for industrial workers increased during the 1970s. a. True b. False
The growing of plants, burning of wood, and decomposition of living matter demonstrate how carbon can be in the _______ at the same time.
A triangle formed by three squares joined at their vertices. The side lengths of the squares are 2, 3 1/3, and 2 2/3. Is the triangle a right triangle? A. Yes,
how tall do people in your immediate and extended family tend to be is that a statistical question
How is the reproductive system similar with the endocrine system?
number 34 please!!!!!!!!!!!!