phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

What is the area, in square units, of the shaded region? (nearest tenths place)
If a circle is equally divided into 10 angles, what is the measure of each angle
What combination of transformations is shown below?
When did the Cold War definitively end?
Explain the impact of culture on world civilization
PLZ DO THIS ASAP Geometry question
Properties of Triangles (Math please help meee its worth 100 points in my grade)
Evaluate the expression: 7 • (10 + 3 ) – 82
Someone please help i dont know what im doing but i need to get this class done by friday and im only 60% done NO LINKS OR FILES
On January 1, 2016, Wade Corporation had 24,000 shares of common stock outstanding. On April 1, it reacquired 2,400 shares; on July 1, it issued 10,800 shares;