hannahmorgret103 hannahmorgret103
  • 24-01-2020
  • Business
contestada

Total direct materials costs are $127,500, fixed costs are $75,000, and units produced are 15,000. What is the direct materials cost per unit?

Respuesta :

andromache andromache
  • 25-01-2020

Answer:

$8.5 cost per unit

Explanation:

Given that

Total direct materials costs = $127,500

Fixed cost = $75,000

Number of units produced = 15,000 units

So, the direct materials cost per unit would be

= Total direct materials costs ÷ Number of units produced

= $127,500 ÷ 15,000 units

= $8.5 cost per unit

By dividing the total direct material cost by the number of units produced we could find out the direct materials cost per unit

Answer Link

Otras preguntas

What do mississippi and amazon rivers have in common?
Harrier believes that the function y=11x is linear. while paul believes that is not linear, who is right and why
Describe the steps used to compare the decimals
Need help on number 4
describe how the sound from the radio reaches all parts of the room
Which of the following most accurately describes the central purpose of the Monroe Doctrine?
A line contains the point (4, 5) and has a slope of −−2. Which point is also on the line?
List the steps to becoming a u.s.citizen
A person who has fallen is sitting on the ground complaining of pain in the lower left leg. someone else has already called 9-1-1 or the local emergency number.
On the other hand, negotiators who do not believe anything that the other party tells them will have a very difficult time reaching an agreement. a. True b.