waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hoffman Corporation issued $80 million of 7%, 10-year bonds at 104. Each of the 80,000 bonds was issued with 11 detachable stock warrants, each of which entitle
Which expression is equivalent to the given polynomial expression? (-4a2 – 36) + (-2ab – a2 + 2) + (-82 + 6ab) OA. -3a2 + 4ab + 36 OB. -3a2 + 252 + 8ab + 36 O C
An experiment consists of first rolling a die and then tossing a coin. (a) List the sample space. {(1, H), (2, H), (3, H), (4, H), (5, H), (6, H)} {(1, H), (1,
Balance the following equation on scrap paper: AIF3+Li2O → Al2O3 + LiF
What is the measure of angle m?
Which of the following is something that companies are likely to engage in with famous, well-publicized sports teams? A. Direct marketing B. Customer frequency
Show that x+y:x-y=3:2
I need help what is the answer
The park _________ land-based and underwater exhibits. A evaluates B reduces C swaps D combines
libro de español contestado 3 de secundaria volumen 2 página 13​