summermagnolia07 summermagnolia07
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $180 to rent a car for 3 days. Find the cost of renting a car for 1 week.

Respuesta :

princessneedsmath
princessneedsmath princessneedsmath
  • 23-01-2020

i think it would be $420

Answer Link
cesarsteele901 cesarsteele901
  • 23-01-2020

Answer: $420

Step-by-step explanation:

180/3 = 60

1 week is 7 days.

7 × 60 = 420.

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate. 20 seats in 4 rows = seats per row
Dieldrin is a pesticide that is effective in killing?
write all prime numbers from 20 to 50.​
2.1.2 Name any TWO international institutions that standardise a country's indicators.(2 x 1) (2) 12 x 1) (2) 2.1.3 Mention any TWO negative effects of deflatio
The population of a municipality before 2 years was 60,000 and the rate of annual growth of population is 2%. If the numbers of in-migrants and out-migrants at
(10-1)(10-2)(10-3)(10-10)
if 3^2x +1 +8 =27 find x Pls guys I need now
Select all ratios equivalent to 6:3.
Which of the following topics would a historian be most interested in studying
How do you think an artist can make a difference in peoples' lives?