jacksonyodell353 jacksonyodell353
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

Gavin paid for 4 pounds of bananas with a $10 bill he was given back $6.40 what was the cost of 1 pound of bananas write an equation that has a variable

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 22-12-2019

Answer: the equation is 4t = 3.60

The cost of 1 pound of banana is $0.9

Step-by-step explanation:

Let t represent the cost of 1 pound of banana in dollars.

Gavin paid for 4 pounds of bananas. This means that the total cost of 4 pounds of banana will be 4× t = $4t

He gave a $10 bill to the seller and he was given back $6.40. This means that the actual cost of 4 pounds of banana would be

10 - 6.40 = $3.60

Therefore,

4t = 3.60

t = 3.60/4 = $0.9

Answer Link

Otras preguntas

What's 76 inches written as a ratio
What impact did a catalyst have on haber's creation?
How to solve for x using this problem?
what is the climax of to kill a mockingbird in chapter 17
What are the types of hormones that nonpituatary?
help me please question 4 : a, b, c, d, e . Crown+♥+★★★★★+10 points !!!
PLEASE ANSWER Solve this problem: 2+.75x<10
If 1.50 μg of co and 6.80 μg of h2 were added to a reaction vessel, and the reaction went to completion, how many gas particles would there be in the reaction v
Find an expression for the area of the figure
1.according to these documents,what share of the world's oil does the United States use?What share does it own?2.on what problem do the two senators agree? comp