Sabrinaplata21 Sabrinaplata21
  • 21-12-2019
  • Mathematics
contestada

if 3 popsicles cost $5.25. at this rate how much would 1 popsicle cost?

Respuesta :

abigailkhazan8
abigailkhazan8 abigailkhazan8
  • 21-12-2019
If 3 popsicles cost $5.25, 1 popsicle would cost $1.75. To find the unit rate/cost of 1 popsicle, you divide $5.25 by 3 and you get $1.75 per popsicle.
Answer Link

Otras preguntas

How did the introduction of opium by the British affect China?
i’ll give brainliest, help!! An applied force of 10.0 N is applied to a 2.0 kg mass over a distance of 4.0 m. The surface is horizontal and friction is negligib
what is a passive pronoun
QUICK HELP ILL MARK U BRAINLIEST_____can be used to calculate how much energy is being wasted or lost. I​
what is 60,978 in expanded form
Two billiard balls roll towards each other. They each have a mass of 0.3 kg. ball 1 is moving at 1 m/s to the right while ball 2 is moving at 1 m/s to the left.
Type the root word and then the suffix. sadly root: suffix:
Badly needed it now.​
Where did Spanish settlers migrate from?
Which Statement is true about figure DEF