the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

resistance to exploitation is a battle of wits with your captor
(1). What is the Capital of El Salvador?.(2). Where is located El Salvador?(3). Approximately, how many rivers does El Salvador have?(4). How many volcanoes doe
Amy was scheduled for 12 intervals this week. One her first interval, she had a technical issue that prevented her from working for 15 minutes. This issue was r
The approximate average distances from the sun to Mars and Mercury are listed below: Mars: 2.28 x 108 kilometers Mercury: 5.79 x 107 kilometers How many times f
PLEASE HELP! No phony answers, thanks! Happy holidays, Merry Christmas!!
why is the high court and the supreme court of India known as the court of the records?
The weather broadcast gives us ........... about how the weather is going to be. 1. the information 2. informations 3. an information 4. information​
What are the center and radius of the circle?
Select all the expressions which are equivalent to three times the sum of six and five. A. 3 × 6 + 5 B. 3(6 + 5) C. 3 × 5 + 6 D. (6 + 5) + (6 + 5) + (6 + 5)
The presents are being opened by him