kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

3/4 + 1/8= with simplest form.
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
depict an angle 7pi over 4 in standard position
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
3/4 + 1/8= with simplest form.