cristinavasquez2018 cristinavasquez2018
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jenny is comparing the cost of two packages of socks.One package has 8 pairs of socks for $12.Another package has 3 pairs of socks for $6.Are the rates equivalent

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 24-11-2019

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second package costs $2 for each pair of socks. If the first package cost that much, it would be 8×$2 = $16 for 8 pairs of socks. That is not the same as $12 for 8 pairs.

__

Another way to look at it is the first package costs twice as much as the second, but has more than twice as many pairs of socks. That means the rates are not equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

the square root of 4,356 is an integer. without a calculator , determine what the integer is by eliminating possibilities.
What is. One fifth times40?
If 3(4x+8)=12, then x=
Suzanne needs material for her school project she buys 4.75 yards of material at $5.37 a yard what is the total cost of material round to the nearest cent a.$25
translate question into an equation, let x be unknown number 6.4 is 90% of what number?
A catalyst a. changes ΔG for an equation b. acts by increasing the rate of the forward reaction more than the reverse reaction c. raises the equilibrium const
How can you do this question about standard form?
"Solving Equations by Completing the Square: m^2+2m-48=-6
what to numbers multiply to -100 but add up to -21?
What is the highest mountain in the United States and where is it located in the West region?