azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

find the length indicated
Is the product of 3/4 and 0.83... (the 83 is repeating) rational or irrational? Justify your answer.
Why was unity so important during the drafting of the Declaration of Independence?
please help, need answer fast! The majority ethnic group in Rwanda is the . a. tutsi b. hutu c. yoruba d. kikuyu
what is one difference between fresh foods and prepared foods
Please provide the answer and an explanation why that is the answer.
16 soccer clubs participate in soccer championship. Each club plays against every other one twice: once at home, the second time while away. How many matches ar
Analyze why Claire has gained weight in the following scenario. Situation: Claire has swapped her breakfast of an egg and muffin sandwich every morning for a s
What is the domain of this graph?
what is the main term used in the alphabetic index of the CPT coding manual for unilateral x-ray of the hip single