lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

describe all situation where verticals angles are also supplementary?
On february 1, pinn corp., paid $40,000 in advertising expenses for ads that will run in a periodical for the entire calendar year. on july 3, pinn paid $430,00
Which tax correctly matches the description? Todo el Mundo debe pagar este impuesto hasta los extranjeros?
How do you solve square roots....plz give me some examples
how can upload a picture of my questions
what is the domain of the function graphed ?
what is |10 + (-6) | ?
why lack of vacuole in meristematic tissues
Debbie acquired a franchise to operate a donut shop from dollar donuts, inc., for $100,000. she incurred an additional $4,000 in legal costs to negotiate the te
Hey, can anyone answer this question based off of The Book Thief? (it’s for Honors English) “According the Zusak, how does literacy shape and define the lives o