justinaarchie2005 justinaarchie2005
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

For a car, $250 per month, 40 mile per gal, $2.15 cost per gal, make an linear equation

Respuesta :

lizzy411356
lizzy411356 lizzy411356
  • 22-11-2019

Answer:

250+(40×2.15)

336

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

A couple broke up several years ago and no longer feels any romantic feelings toward one another. This couple has a chance encounter years later, the romantic f
Determine the minimum gauge pressure needed in the water pipe leading into a building if water is to come out of a faucet on the fourteenth floor, 43
HELP ASAP Three generous friends, each with some cash, redistribute their money as follows: Ami gives enough money to Jan and Toy to double the amount that each
Find the measure of each acute angle. Thank you!
Which of the following is the main mechanism by which populations change over time? A. Genetic drift B. Artificial selection C. Sexual selection D. Natural sele
A rocket moves through empty space in a straight line with constant speed. It is very far from any star or planet. Under these conditions, the force that must b
If the triangle on the grid below is translated by using the rule (x, y) right-arrow (x + 5, y minus 2), what will be the coordinates of B prime?
Wirite a daily meal plan for a dancer who is training everyday.
The alcoholic beverages in a private club are
1 C8H10(l) +21/2O2(g) → 8CO2(g) + 5H2O(g), Hcomb= ? Hf for C8H10(l) = +49.0kJ/mol C8H10(l) Use the balanced combustion reaction above to calculate the enthalpy