Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

Kohlberg expanded on piaget's theory by developing a theory of stages of moral judgment. children of the early-school-age period (4 to 6) are most likely to be
Which property is an example of a chemical property? a.the ability to burn b.the ability to melt c.the ability to dissolve d.the ability to evaporate?
He kidney's ability to concentrate urine depends on the maintenance of an osmolarity gradient between the interstitial fluid of two structures: the cortex and t
How is the jefferson memorial based on greek designs?
Why did Empress Wu support the civil service examination system? Emperor Qin supported the exam system. The system increased her personal wealth. The system red
Among the greatest achievements of the classical age of roman law was the
What evidence supports the idea of common ancestry?
Under kaiser Wilhelm ll Germany adopted a foreign policy that included what
what is 3 + -5= and is it a positive or negative number and how?
Circle oh has a circumference of approximately 250 pi feet what is the approximate length of the diameter