Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Can any body solve this problem please

Can any body solve this problem please class=

Respuesta :

victoriaroberri victoriaroberri
  • 24-10-2019

Answer: $13.7

Step-by-step explanation:

It’s telling you he bought 2.25 pounds of meat, and each pound cost $2.80.

So you need to multiply 2.25 by 2.80 which is 6.30 (6.3).

Mr. Stein pays with $20.00. So you subtract 20.00 by 6.30

And you will get $13.7 or $13.70

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

80% of your employees work in production. What fraction of the employees work in production?
A group of words that contains a subject and a predicate but does not express a complete thought is called a main clause. True or False
If historian wanted to determine whether iron tools can be found in the ruins of an ancient african city, which kind of expert should he consult
what two partial products would you add to find 513 x 46
the best reason the United States might aid another country is to?
Summarize how the growth of the auto industry affect related industries.
Why do you think the processes of photosynthesis and respiration are interrelated?
2. What gave rise to the crusade against drunkenness? What successes and failures resulted from the movement’s efforts?
what are two american documents that reflect important american values
When h has the value 4 calculate 4h+9