aniciaxm aniciaxm
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.98 per pound. You buy 3.5 pounds of grapes. How much do
you pay for the grapes?

Respuesta :

banahooie2020banana banahooie2020banana
  • 22-10-2019

Answer:

6.93

Step-by-step explanation:

Since we want to know how mush it costs, we have to multiply

1.98*3.5= 6.93

Answer Link
evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 22-10-2019

Answer:

$6.93

Step-by-step explanation:

We know the cost of grapes per pound. Since we want to know how much 3 1/2 pounds of grapes will cost, we use multiplication.

$1.98 x 3.5 = $6.93

3 1/2 pounds of grapes will cost $6.93.

I'm always happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

How many pairs of whole numbers can you find that have a sum of 12
Which word in the sentence does the adjective modify? The tall arch welcomes visitors to the city. a. visitors b. city c. arch d. tall
List 5 words that contain the greek or latin root/affix of calc
What is an advantage of consuming natural foods instead of dietary supplements?
which is bigger 3.345 or 3.35
How did civilization develop in ancient India?
explain how you know the values of the digits in the number 58
What was the purpose of the Northwest Ordinance?
What is answer to g-16=8
What is the answer to r+3=2?