jerelynd8 jerelynd8
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Molly made $400 in 8 hours. Find the unit rate

Respuesta :

Jane07 Jane07
  • 22-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

400x 8=3200

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-10-2019

Answer: 1:50

Step-by-step explanation: First, you need to find the ratio which is 8:400. Divide 400 by 8, leaving 50. Molly makes $50 an hour. The unit rate woud be 1:50 since she makes 50 in 1 hour.

Answer Link

Otras preguntas

Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. y=6x-4 y=7x-7 A. (4, 18) B. (5, 9) C. (3, 14) D. (2, 11)
list of functions of control unit​
how did Macrame help people long ago and until now?
What is one characteristic that all living things and only living things have in common?
Quest-ce que ton amie faire​
60 is 1/100 of what? ​
solve for x 4xy+3x+2=12 show all the steps
Determine whether the statement is true or false. 13 € {1, 2, 3, ..., 10} True False
X/2 -7=9 what is the value of x
What 4-5 places did Columbus think he discovered?