danielle542
danielle542 danielle542
  • 21-10-2019
  • History
contestada

Who calculated the volume of a sphere by comparing it to a cylinder?

Respuesta :

dexterwebb23
dexterwebb23 dexterwebb23
  • 21-10-2019

Answer:

Archimedes

Hope this Helps

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 pounds and at Baldwin Hills Market, strawberries cost $3.99 for 3 pounds. a) What is the unit price of strawberr
HELPPPPPPPPP please!!!! ILL GIVE BRAINLY
The perimeter of the smallest square is 48 feet. What is the perimeter of the largest square?
SOMEONE HELP ME PLEASE 4 Cons of Technology
Which graph bet suits the following function? [tex]y=(\frac{8}{9})^{x}[/tex] Graph 1 - The x y-coordinate plane is given. The curve enters the window just above
Hwlp with work its 3am and im stuck help
Count from 1-10 in this language
Will give brainliest if right
2 . 3² - 1 = blank please hurry up and help
What advice would you give to next year’s 8th graders (the current 7th graders) about how to be successful in school?