essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Tally had $436 before she spent $10 on a pair of pants. How much did she have after her purchase? $
Question Solve for x Round to the nearest tenth, if necessary.
Which cells are considered excitable cells because they are able to produce electrical signals?A.muscle cells and fibroblastsB.muscle cells and neuronsC.neurons
If I travel 100 m N in 5 seconds, what is my average speed? A. 500 m/s N B. 20 m/s N C. 500 m/s D. 20 m/s
The figure shows the construction of a line tangent to a circle from a point on the circle. From the diagram, which statement is true? A. OQ+ QP= QP+PR B. L
what is the main ingredient in varnish?
The primary federal regulator of state banks that are not members of the Fed is the: a. FDIC.b. Office of the Comptroller of the Currency.c. Office of Thrift Su
______ in content analysis can be problematic in terms of relating its findings to the external world. A) Objectivity B) Reliability C) Validity D) Sampling
please help with this i don't have much time
Fuel Reserves IFR (Turbojet) (NO alternate) a) 30 minutes b) 45 minutes c) 60 minutes d) 90 minutes