BEBEJUSME
BEBEJUSME BEBEJUSME
  • 24-05-2016
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

citlallib4e
citlallib4e citlallib4e
  • 24-05-2016
The answer is $1,764.

I first multiplied 6 (chalkboards) x 3 (grades).
I got 18. So then I multiplied again 18 x 98.
Which leads to the answer.

Answer Link
mathgenius14
mathgenius14 mathgenius14
  • 24-05-2016
ok so first find the important stuff.

1. 6 chalkboards per grade
2. 3 grades
3. $98 per chalkboard 

then you multiply 6 by 3 to get 18 
next you multiply 18 by 98 to get 1764 

So your answer is ........($1764.00) 

hope this helps hope i am brainliest i need 1 more

Answer Link

Otras preguntas

In what types of environments would you find protists?
if 9^x-9^x-1=24, then find the value of (6x)^x
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
In what types of environments would you find protists?
Write the answer to each problem in terms of the variable.1)chandler is y years old. What expression represent his age 4 yr ago? 11 yr from now?2)claire has y d
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
what is the solution for this inequality -10x <40
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False