casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Why do writers use appositives and appositive phrases in their writing?
!.In an experiment, a tomato plant is fertilized everyday with 0.2g of GroBig fertilizer. The researcher wants to show the effect of daily fertilizer on plant
How much of the Earth’s water is usable as a freshwater resource? a. 75% b. 3% c. 100% d. 25%
Metals are extracted from their ores. Many copper ores contain only 2% of copper compounds. Copper is now extracted from ores containing a low percentage of cop
Which of the following is part of the smallest percentage of freshwater? Lake Powell Hubbard Glacier Pacific Ocean Baltic Sea
Which sentence uses italics or quotation marks correctly? A. Who painted "Starry Night," Van Gogh or Cezanne? B. I really enjoyed reading Lewis Car
What happens if there are many producers
name two method used by breeders to increase the rate of mutation
0.04 rounded to the nearest hundreth and 0.2% rounded to the nearest hundreth
which form of radioactive decay would you be most likely to detect if it were happening in the room next to the one you are currently in?