idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

The enlightenment is known as the age of ____________. romanticism religion reason reflection
read these lines from edgar allan poe's the raven Eagerly I wished the morrow vainly I had sought to borrow from my books surcease of sorrow sorrow for the lost
In the region surrounding Barcelona, many people speak _____. French Basque Portuguese Catalan Description
5/4=-4c+1/4 Solve for c.
The following factors affect teenage suicide: a. alcohol and drug use c. family relations b. age and gender d. all of the above please select the best answe
42x^2 + 32 - 18 =6062
Why should new citizens learn about Prohibition?
What is the probability that the debt for a randomly selected borrower with good credit is more than $18,000 (to 4 decimals)?
How are internal combustion engines different from external combustion engines?
which math expression???? 7th grade