bia98 bia98
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

3.) A 24 pack of soda costs $6.48.
What is the unit rate of cost per can?

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 22-08-2019

Answer:

$0.27

Step-by-step explanation:

The unit rate of cost per can would equal total costs divide by total can

= $6.48 / 24

= $0.27

Hope this helped :3

Answer Link

Otras preguntas

Who wrote the Aeneid? A. Virgil B. Homer C. Caesar Augustus D. Cicero
Which two leaders oversaw what is considered the Reconstruction Period of Mexican history, a period which followed the Mexican Revolution? A. Pancho Villa and
What time period is called the Age of Mammals?
PowerPoint provides a wide variety of ____ shapes that can add visual interest to a slide.
41 degrees equals how many degrees Celsius
which national park contains a canyon that is 10 miles long with walls that reach 3,000 feet high
(explain how you got your answer!)Find x to the nearest tenth. A.) 0.7 B.) 1.0 C.) 1.1 D.) 1.4
How would states be represented in Congress under the New Jersey Plan?
what is the persistent fear of snow falling
When does water begin entering the gaseous state?