caywood912
caywood912 caywood912
  • 21-08-2019
  • Mathematics
contestada


3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

Respuesta :

kudzordzifrancis
kudzordzifrancis kudzordzifrancis
  • 31-08-2019

Answer:

$1.54 per pound

Step-by-step explanation:

The

[tex]3 \frac{2}{5} [/tex]

pound bag of yarn costs $5.25.

To find the unit rate, we divide 5.25 by

[tex]3 \frac{2}{5} [/tex]

[tex] \frac{5.25}{3 \frac{2}{5} } = 1.54[/tex]

To the nearest tenth,each pound costs $1.54 to the nearest cent.

This is what we call the unit rate. The rate per pound.

Answer Link

Otras preguntas

to find the area of a rectangle, is it supposed to go area=lxw?
what are the best tips for correcting punctuation?
Multiply and simplify(5a + 2bc) (5a - 2bc)
how many days are really in a year
Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
I need to find the zeros of the function:f(x)=2x^2-5x-3
to find the area of a rectangle, is it supposed to go area=lxw?
I am factor of 48, I am bigger than 4 square. I am smaller than 5. WHAT IS THE MYSTERY NUMBER
who makes the most computers
Evidence gathered from publicly observable behavior is known as  _________ evidence.