micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think the Founding Fathers borrowed ideas from the Ancient Athenian government structure?
PLEASE HELP ASAP ITS TIMED
Evaluate, 2x-6 if x=.5​
Match the poetry elements with the correct example. Column A Column B 1. simile a. The shopping cost me a million dollars. 2 metaphor 3. personification b. gasp
Write an equation in point-slope form of the line that contains the given points and has the given slope P(2,3), slope 2 X(4,-1), slope 3 R(-3,5), slope 5 A(-2,
MULTIPLE CHOICE QUESTION What is the test variable (independent variable) here? The additive anti-barnacle treatment The number of barnacles on the boat The amo
Which region would you like to visit and why?
How much energy in joules can the solar panel produce each day if solar cells were 100% efficient and generate 1000 watts of power per square meter of surface.
The length and width of a rectangle are represented by 2x+3 and x-1, respectively. What is the perimeter of the rectangle? *
what will happen in 2021 and why and thank you