juliannnna
juliannnna juliannnna
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

8. Isaac wants to buy tomatoes and a loaf of bread. Tomatoes are $1.20 a pound, and a loaf of bread is $2.00
He has 58.00 to spend
How many pounds of tomatoes can he buy?!
Write the inequality to solve the problem. Let x be the number of pounds of tomatoes

Respuesta :

happysage10 happysage10
  • 06-08-2019

[tex]x \leqslant 4.66666667[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In the fig PQ//RS, Angle QPR=70°, angle ROT=20°, FIND THE VALUE IF X explain in detail​
Explain why critical thinking is particularly important when evaluating promotional materials​
HELP 2 math questions 20 points
How can having more species make an ecosystem more sustainable?
Why is it important to find the net force on an object?
TRUE OR FALSE: The 4 P’s are the exact same as the six functions of marketing.
1. All of the “stuff" in the universe is made from A. mixtures B. matter C. ozone D.mass Use evidence to defend your choice below
Light rhymes with Sky?
Which is mentioned immediately after ethnicity when describing a familiar individual?
If this corn reproduced for the next generatioHow many would be in white color​