ronnie7898
ronnie7898 ronnie7898
  • 25-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write a expression for this

Write a expression for this class=

Respuesta :

Dezierr
Dezierr Dezierr
  • 26-06-2019

Answer:

f(x) = 1.25x

Step-by-step explanation:

expressions are equations/functions. in this case it helps us know how much we will pay for apples for each pound we get.

A good strategy to know is when you see per , you know to multiply.

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence does NOT have an error in it? a.President Lincoln delivered her Gettysburg Address in Pennsylvania. b.The dogs tugged on its leashes so hard that
What is your favorite dessert out of the following: Chocolate covered fruit, Pie, cake, Donuts, Ice cream, Brownies or cookies?
Helppp?! Thank you !!!
which was the cause of conflict between american settlers in texas and the mexican government in the 1830's? A. the mexican government persicuted catholic ameri
What is he correct answer ? I will reward brainliest !!!
in a candy factory, the nutty chocolate bars contain 22.0% by mass pecans. If 5.0 kg of pecans were used for candy last Tuesday, many pounds of chocolate bars w
An interior angle of a regular polygon has a measure of 135°. What type of polygon is it? hexagon octagon nonagon decagon
According to ____________________ theorists, even the mate selection process is shaped by a calculation of exchange.
What phrase describes Tybalt's attitude toward his uncle when Tybalt reports that Romeo has sneaked into the Capulets' party? A. scared and protective
How many sides do 1 decagon and 2 quadrilaterals have in all?