footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPP ASAP GIVING BRAINLESS IF THE ANSWERS ARE CORRECT.Use these words to answer the questions:raw material, social, decision making, economic, labour, unem
La reina ____ princesa. A. había B. earn C. era D. hay
the diagram of paper chromatography​
what is the total length of the two ladders 11.4 ft. 5.8ft.​
help me please !!!!!! KS3 YEAR 8 maths! super confused ‍♀️‍♀️
whose responsibility is it to keep ladders in good condition?
witch was the first state to adopt an annual thanksgiving holiday
the loss of self-awareness and self-restraint occurring in group situations that foster arousal and anonymity is called
Why is lead(II) nitrate: “Pb(NO3)2” and not “Pb3NO2”? Just a bit confused because it looks a bit funny compared to how I learned how to write compounds.
they (talk) about me when I interrupted their conversation​