diazjosuebchs
diazjosuebchs diazjosuebchs
  • 21-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?

Respuesta :

alinakincsem
alinakincsem alinakincsem
  • 21-05-2019

Answer:

$ 1.23

Step-by-step explanation:

We are given that Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38 and we are to find the unit price per pound of apples.

To find that out, we will simply divide the total price of apples by the number of pounds she bought.

Unit price per pound of apples = [tex] \frac { 7 . 3 8 } { 6 } [/tex] = $1.23

Answer Link

Otras preguntas

What did Texas offer that caused these people to want to move into the area
what is 31/10 as a mixed number?
what fraction of a foot 3 inches
which is greater 3 tons or 3,000 pounds
what is the term for the slow movement of earths outer layer
What is the value of b?
Bees have a close, symbiotic relationship with flowers, helping to pollinate and fertilize them. At the same time, the bee uses the flowers’ pollen as a source
What is the nth term of this sequence below?    2, 5, 8, 11 , 14. ......etc.
what terrible chice faces percy when he decides to use the pearls ld you have
Where does protein-building begin? (Points : 3) on the cytoskeleton on an enzyme on the cell membrane on a DNA strand