sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

In a triangle, two sides that measure 8 centimeters and 11 centimeters form an angle that measures 82°. to the nearest tenth of a degree, determine the measure
Round to the nearest thousandth. 4.8493
What is the inverse or opposite of (2n-8) ? Original problem is 7n - (2n-8)
When performing a reassessment of your patient, you should first:?
Triangle ABC was dilated using the rule Dy, 5/4 If CA = 8, what is C'A'? 10 units 12 units 16 units 20 units
One cylinder has a volume that is 8 cm³ less than 7/8 of the volume of a second cylinder. If the first cylinder’s volume is 216 cm², what is the correct equatio
Which of the following root words means “small”? A. Micro- B. Mal- C. Kudo- D. Macro-
-7(-7)-5y=54 solve for y
As a financial manager, you decide to borrow funds in order to meet payroll. your company will pay back the funds within nine months. you are seeking ________ f
How do economists measure economic growth?