hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Independent states unified under a weak central government: a. unitary government b. confederate government c. federal government d. parliamentary government
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is split into groups that have the same ratio of girls to boys as the whole grade. How many girls are in a group tha
Why did Gregor Mendel choose to use purebred plants in his experiments?
A text’s genre is determined by the __________. length of the piece of writing time period of the writing author’s reputation and bias traits it has in common w
Which invention did the most to spread the trend of nationalistic music especially in America?
Which of the following statements accurately describes the phases of the menstrual cycle in humans?
-4 (3x + 6y) + 12x + 4y = ? must be four letter awnser
What's the pattern rule for 8 12 24 60 168?
what is the next number i the pattern 2,916,-972,324,-108,,36
what is a metaphor in English terms